• Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
 • Apoštolský exarchát řeckokatolické církve v České republice
Domov Aktuality
Aktuality
NÁRODNÍ POUŤ DO ŘÍMA KE 30. VÝROČÍ KANONIZACE SV. ANEŽKY ČESKÉ PDF Tisk Email

 
VYŠLA KNIHA ROZHOVOROV S BISKUPOM KOČIŠOM „V NÁDEJI VZKRIESENIA“ PDF Tisk Email

Na Gréckokatolíckom arcibiskupskom úrade v Prešove predstavili v piatok 28. júna novú knihu „V nádeji vzkriesenia. Rozhovory s vladykom Jánom Eugenom Kočišom o (ne)obyčajnom živote“, ktorej autorom je protosynkel (generálny vikár) Prešovskej archieparchie Mons. Ľubomír Petrík. Vladyka Kočiš (93), ktorý je 68 rokov kňazom a 51 rokov biskupom, hovorí: „Iba s Kristom sa dá víťaziť. Všetka činnosť, všetko, čo som robil, všetko, čo sa dialo v mojom živote, bolo v nádeji vzkriesenia. Všetko spočívalo v tom, že príde moment, keď Kristus ukáže svoju moc a lásku.“

Zdroj: TK KBS

Foto: Mária Žarnayová

Další foto na TK KBS/fotoservis

 
OLOMOUCKÝ ARCIBISKUP GRAUBNER MÍŘÍ NA NÁRODNÍ POUŤ NA UKRAJINU PDF Tisk Email

Olomoucký arcibiskup Jan Graubner odjel na Ukrajinu, chce povzbudit věřící na sobotní národní pouti v ukrajinské Zarvanycji. Na návštěvu jej pozvali ukrajinští biskupové. Během své cesty navštíví také místa, kde již dlouhodobě prostřednictvím řady projektů pomáhá Arcidiecézní charita Olomouc (ACHO), informovala ČTK její mluvčí Karolína Opatřilová. Arcibiskup byl na Ukrajině naposledy před 18 lety, kdy zem navštívil papež Jan Pavel II.

Pouť v Zarvanycji je letos věnovaná 30. výročí vystoupení ukrajinské řeckokatolické církve z ilegality a také modlitbě za mír na Ukrajině. K poutníkům, kteří přijdou s planoucími svíčkami v procesí na náměstí u katedrály v Zarvanycji, promluví olomoucký arcibiskup během hlavní bohoslužby o sobotní noci 13. července v jejich rodném jazyce.

"Na Ukrajině jsem byl krátce jen při papežské návštěvě sv. Jana Pavla II. ve Lvově. S Ukrajinou spolupracujeme už léta. Studovali u nás někteří jejich kněží, jeden z nich je už biskupem, drobnými dary jsme podporovali budování jejich kněžského semináře," uvedl arcibiskup.

Na Ukrajině Graubner zůstane do 17. července, navštívit chce i místa, kde ACHO dlouhodobě pomáhá. Zavítá tak například do dětského domova v Bortnykách, do vesnice Lopatyn, kde ACHO podporuje děti v nouzi, ale i do charit v Ternopilu a Kolomyji, doplnil ředitel ACHO Václav Keprt, který arcibiskupa na cestách doprovodí.  /ftv jw/

Zdroj: ČTK

Foto: www.ugcc.ua

 

http://ugcc.ua/photo/na_zagalnonatsіonalnіy_proshchі_u_zarvanitsі_vіdbuvsya_bagatotisyachniy_pohіd_zі_svіchkami_86763.html


 
SVATOPROKOPSKÉ OSLAVY V KOSTELE VŠECH SVATÝCH NA PRAŽSKÉM HRADĚ PDF Tisk Email

V neděli 30. 6. 2019 proběhla řeckokatolická poutní bohoslužba ke cti sv. Prokopa Sázavského v kapitulním chrámě Všech svatých na Hradě Pražském. Při této příležitosti zazněl moleben ke cti světce. Poté biskup Mons. Ladislav Hučko celebroval liturgii sv. Jana Zlatoústého.

Fotky z bohoslužby si můžete prohlédnout zde.

 

 

 
FOTOGRAFIE Z POUTI NA SVATOU HORU 2019 PDF Tisk Email

V sobotu 22. června 2019 se uskutečnila mariánská pouť Řeckokatolické církve v ČR na Svatou Horu u Příbrami. Fotografie z této události najdete na odkazech:

https://www.facebook.com/zdenek.zalsky.57/media_set?set=a.2653189078045397&type=3&uploaded=58

https://photos.google.com/share/AF1QipPR8viXEWIrK5neMxsrQvYW-jWuwnYqeluxfcM1UzMHg2qN-gnNkFG8zcsJQMwC7g?key=NzFBd0hNLVdfUFJVRFk4SGlzRjFHcVEwRkRVNFVn

 
EXERCICIE DUCHOVNÍCH APOŠTOLSKÉHO EXARCHÁTU V ROŽMITÁLE POD TŘEMŠÍNEM PDF Tisk Email

 

Ve dnech 10.-15. června se v Rožmitále pod Třemšínem uskutečnily exercicie našich duchovních. Povzbudit přijel také otec biskup Ladislav, který sloužil archijerejskou sv. liturgii v kostele sv. Jana Nepomuckého. Exercitátorem byl P. Petr Beneš, CSsR (po pravici otce biskupa).


 
MARIÁNSKÁ POUŤ NA SVATOU HORU U PŘÍBRAMI 2019 PDF Tisk Email

 
NÁVŠTĚVA PATRIARCHY YOUSSEFA NA APOŠTOLSKÉM EXARCHÁTU PDF Tisk Email

Dne 24.5. navštívil apoštolský exarchát jeho blaženost Youssef I Absi, SMSP, patriarcha Melchitské řeckokatolické církve Antiochie a celého Východu. Otec biskup Ladislav jej srdečně přijal a poreferoval mu o situaci naší komunity a patriarcha hovořil o situaci v Sýrii a na Blízkém Východě. Biskup Ladislav jej ujistil o našich modlitbách za mír v těchto končinách země. Na památku věnoval patriarcha Youssef otci biskupovi ruční kříž a otec biskup mu na oplátku věnoval ostatky blaženého Pavla Petra Gojdiče, biskupa-mučedníka.

Youssef I Absi se narodil v Damašku 21.6.1946; později vstoupil do Společnosti misionářů sv. Pavla; 6.5. 1973 byl vysvěcen na kněze; 2.9.2001 byl vysvěcen na biskupa a jmenován melchitským patriarchálním vikářem Damašku; 21. 6. 2017 byl zvolen patriarchou.

 
OSLAVY SVÁTKU SV. PROKOPA 2019 PDF Tisk Email

 
PRVNÍ SV. PŘIJÍMÁNÍ DĚTÍ V KATEDRÁLE SV. KLIMENTA - PRAHA PDF Tisk Email

V neděli 9. 6. 2019 v katedrále sv. Klimenta Apoštolského exarchátu Řeckokatolické církve v ČR přistoupilo 31 dětí k prvnímu svatému přijímání. Svatou liturgii celebroval otec biskup Mons. Ladislav Hučko.

Fotografie najdete zde.

 
PRVNÍ SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ - PLZEŇ PDF Tisk Email

V řeckokatolické farnosti v Plzni se v neděli 2. 6. 2019 uskutečnila slavnost prvního svatého přijímání. Za krásné fotografie děkujeme panu Jiřímu Straškovi.

 
PRVNÍ SVATÉ PŘIJÍMÁNÍ - HRADEC KRÁLOVÉ PDF Tisk Email

V řeckokatolické farnosti v Hradci Králové se v neděli 2. 6. 2019 uskutečnila slavnost prvního svatého přijímání.

Fotky je možno zhlédnout na tomto odkaze.

 
POSELSTVÍ SVATÉHO OTCE FRANTIŠKA K POSTNÍ DOBĚ 2018 PDF Tisk Email

POSELSTVÍ SVATÉHO OTCE FRANTIŠKA K POSTNÍ DOBĚ 2018

„Protože se značně rozmůže nepravost, ochladne u mnoha lidí láska“

(Mt 24,12)

Drazí bratři a sestry,

znovu se k nám blíží Pascha Páně! Pro přípravu na velikonoční svátky nám Bůh ve své prozřetelnosti každý rok nabízí postní období jako „svátostné znamení našeho obrácení“.[1] To nás vybízí a zároveň nám umožňuje, abychom se celým srdcem a celým životem vrátili k Pánu.

Tímto poselstvím chci i letos celé církvi pomoci, aby tento čas milosti prožívala s radostí a v pravdě. Přitom se chci inspirovat Ježíšovými slovy z Matoušova evangelia: „Protože se značně rozmůže nepravost, ochladne u mnoha lidí láska“ (24,12).

Tato slova se objevují v kázání o konci časů a zazněla v Jeruzalémě, na Olivové hoře, kde později začalo Pánovo utrpení. V odpovědi na otázku učedníků Ježíš předpovídá velké strasti a popisuje situaci, ve které se společenství věřících může snadno ocitnout: uprostřed bolestných událostí, kdy falešní proroci svedou lid na scestí a v mnoha srdcích ochladne láska, která je jádrem evangelia.

Falešní proroci

Zaposlouchejme se do evangelního úryvku a snažme se porozumět, do jakého převleku se tito falešní proroci skrývají.

Mohou se jevit jako „zaříkávači hadů“, kteří manipulují lidskými city, aby druhé zotročili a odvedli tam, kde je chtějí mít. Kolik jen Božích dětí je hypnotizováno chvilkovým potěšením, které si pletou se skutečným štěstím! Kolik jen mužů a žen je uchváceno snem o bohatství, který z nich činí jen otroky zisku a malicherností! Kolik jen jich žije v přesvědčení, že si vystačí sami, a nakonec se stávají oběťmi vlastní samoty!

Falešní proroci mohou být také „šarlatány“, nabízejícími z utrpení snadná a okamžitá východiska, která se ale brzy ukážou být naprosto bezcenná. Kolika jen mladým lidem se nabízí falešný všelék v podobě drog, vztahů na jedno použití a snadného, ale nepoctivého zisku! A kolik dalších jich je lapených do osidel výhradně virtuální existence, v níž se vztahy jeví jako snadnější a rychlejší, ale nakonec se projeví jako bezcenné! Tito podvodníci nabízejí věci bez skutečné hodnoty, a přitom lidi zbavují všeho nejcennějšího: důstojnosti, svobody a schopnosti milovat. Je to pokušení marnivosti, kvůli kterému se naparujeme jako pávi, ale nakonec se dočkáme jenom výsměchu, kterého se nelze zbavit. A není divu: ve snaze zmást lidské srdce ďábel, tento „lhář a otec lži“ (Jan 8,44), odjakživa předkládá zlo jako dobro, faleš jako pravdu. Každý z nás je proto vybízen, aby se zahleděl do srdce a zkoumal, zda se nestává obětí těchto falešných proroků a jejich lží. Musíme se naučit neulpívat na tom, co se nabízí jako první dojem, ale dívat se pod povrch a zkoumat, co v našem srdci zanechává dobré a trvalé stopy, protože to pochází od Boha a slouží nám to ke skutečnému dobru.

Zamrzlé srdce

Dante Alighieri ve svém popisu pekla představuje ďábla, jak sedí na ledovém trůnu,[2] uprostřed mrazivého osamocení bez lásky. Ptejme se: Jak se stane, že v nás ochladne láska? Jaká znamení nám naznačují, že v nás láska začíná chladnout?

Lásku víc než co jiného ničí chamtivost po penězích, „kořen všeho zla“ (srov. 1 Tim 6,10). Brzy ji následuje odmítání Boha a jeho pokoje, kdy před útěchou z jeho slova a svátostí dáváme přednost své opuštěnosti.[3] To vše vede k násilí obracejícímu se proti každému, koho považujeme za hrozbu pro své „jistoty“: proti nenarozenému dítěti, proti nemocnému starci, proti přicházejícímu hostu, proti cizinci anebo proti bližnímu, který nesplňuje naše očekávání.

Němým svědkem této ochládající lásky je také stvořený svět. Země je otrávena odpadem, odhozeným z nedbalosti anebo kvůli vlastním zájmům. Moře, sama znečištěná, ukrývají ostatky nesčetných ztroskotaných obětí nucené migrace. Nebesa, podle Božího záměru vzniklá proto, aby mu zpívala chválu, rozdírají stroje, ze kterých se dolů snáší nástroje smrti.

Láska může ochladnout také v našich společenstvích. V apoštolské exhortaci Evangelii gaudium jsem se pokusil popsat ty nejviditelnější projevy takového nedostatku lásky. Jsou jimi sobectví a duchovní lenost, sterilní pesimismus, pokušení k uzavírání se do sebe, vzájemné válčení a také mentalita zesvětštění, kvůli níž se zajímáme jen o to, co je vidět, a tak polevujeme ve svém misijním nadšení.[4]

Co máme dělat?

Možná ve svém nitru anebo okolo sebe zpozorujeme znamení, která jsem právě popsal. Tehdy nám však církev, naše matka a učitelka, společně s mnohdy hořkým lékem pravdy nabízí v tomto postním období také sladký a uzdravující prostředek modlitby, almužny a postu.

Když věnujeme více času modlitbě, umožníme svému srdci, aby se zbavilo všech skrytých lží, kterými sami sebe klameme,[5] a nalezlo útěchu v Bohu. On je náš Otec a chce, abychom měli život.

Almužna nás osvobozuje od chamtivosti a pomáhá nám vidět ve svém bližním bratra nebo sestru: to, co mám, nikdy nepatří jenom mně. Jak bych si přál, aby se almužna pro každého z nás stala skutečným životním stylem! Jak bych si přál, abychom jako křesťané následovali příklad apoštolů a v dělení se o majetek viděli hmatatelný doklad společenství, které v církvi žijeme! Posloužím si proto slovy, kterými svatý Pavel vybízí korintské křesťany, aby uspořádali sbírku na církev v Jeruzalémě, „neboť vám to bude k užitku“ (2 Kor 8,10). Obzvlášť to platí v době postní, kdy mnohá společenství konají sbírky na pomoc církvím a lidem v nouzi. Přesto bych si přál, abychom také při našich každodenních setkáních vnímali, že kdykoli nás bratr prosí o pomoc, obrací se na nás sám Bůh. Každou almužnou se zapojujeme do péče, kterou Bůh ve své prozřetelnosti projevuje všem svým dětem. Pokud dnes skrze mě pomohl mému bratru, nemůže se zítra postarat i o mé potřeby? Nikdo totiž není štědřejší než Bůh.[6]

Půst oslabuje naše sklony k násilí, odzbrojuje nás a je významnou příležitostí k růstu. Na jednu stranu nám umožňuje prožít, co musejí snášet lidé postrádající i to, co nezbytně potřebují, lidé den co den sužovaní hladem. Na stranu druhou odráží stav našeho vlastního ducha, který hladoví po dobru a žízní po životě v Bohu. Půst nás probouzí a působí, že jsme vnímavější vůči Bohu i bližnímu. Oživuje naši touhu poslouchat Boha, který jediný dokáže utišit náš hlad.

Přál bych si, aby můj hlas dosáhl i za hranice katolické církve a dostal se k vám všem, mužům a ženám dobré vůle, kteří jste otevření zaslechnout Boha. Možná vás tak jako nás zneklidňuje, jak se světem šíří neklid, možná vám dělá starosti chlad, který ochromuje srdce i skutky, a možná pozorujete, jak slábne vědomí, že tvoříme jednu lidskou rodinu. Přidejte se tedy k nám, abychom společně prosili Boha, společně se postili a společně nabízeli to, co máme, svým bratřím a sestrám v nouzi.

Velikonoční oheň

Především vybízím vás, kdo patříte k církvi, abyste na cestu postem nastoupili s nadšením a nechali se podpírat almužnou, postem a modlitbou. A kdyby se občas zdálo, že plamen lásky v mnoha srdcích začíná skomírat, vězme, že pro Srdce Boží to nikdy neplatí! On nám stále dává nové příležitosti, jak znovu začít milovat.

Jedním z takových okamžiků milosti bude i letos iniciativa „24 hodin pro Pána“, která celé společenství církve zve, aby přijalo svátost smíření spojenou s eucharistickou adorací. V roce 2018 se inspiruje slovy žalmu „u tebe je odpuštění“ (130,4) a uskuteční se od pátku 9. března do soboty 10. března. V každé diecézi zůstane po čtyřiadvacet souvislých hodin otevřen alespoň jeden kostel a nabídne příležitost k eucharistické adoraci i svátostné zpovědi.

Při vigilii Zmrtvýchvstání budeme znovu slavit jímavý obřad rozsvícení velikonoční svíce: toto světlo získané z „nového ohně“ postupně přemůže temnotu a osvětlí bohoslužebné shromáždění. „Ať slavné Kristovo vzkříšení naši tmu ve světlo promění,“[7] abychom všichni mohli znovu prožít to, co zažili učedníci na cestě do Emauz. Budeme-li naslouchat Božímu slovu a čerpat posilu z eucharistického chleba, bude i v našem srdci stále vroucněji planout víra, naděje a láska.

Ze srdce vám žehnám a modlím se za vás všechny. Nezapomínejte se, prosím, modlit i vy za mě.

Vatikán 1. listopadu 2017
slavnost Všech svatých

František



[1] Římský misál, 1. neděle postní, vstupní modlitba.

[2] „Panovník toho bolestného kraje / od půli prsou z ledu trčel v díře“ (Dante Alighieri, Peklo, XXXIV, 28–29; český překlad O. F. Babler – J. Zahradníček, Vyšehrad, Praha 1952).

[3] „Je pozoruhodné, že máme častokrát strach z útěchy, z toho, že budeme potěšeni. Ba dokonce se cítíme bezpečnější ve smutku a bezútěšnosti. Víte proč? Protože ve smutku si připadáme takřka jako protagonisté, zatímco v útěše je protagonistou Duch Svatý!“ (papež František, Promluva před modlitbou Anděl Páně, 7. prosince 2014; český překlad M. Glaser, RadioVaticana.cz).

[4] Srov. papež František, Evangelii gaudium, č. 76 – 109 (český překlad M. Glaser, Paulínky, Praha 2014).

[5] Srov. Benedikt XVI., Spe salvi, č. 33 (český překlad P. Brož, Paulínky, Praha 2008).

[6] Srov. Pius XII., Fidei donum, č. III.

[7] Římský misál, slavnost Zmrtvýchvstání Páně – vigilie, obřad velikonoční svíce (české vydání z roku 1983).

 
Zasvěcení apoštolského exarchátu Neposkvrněnému srdci Panny Marie PDF Tisk Email

 

Fatimská sobota v katedrále sv. Klimenta

V rámci oslav Jubilea Fatimy putovala po naší republice socha Panny Marie přímo z místa zjevení ve Fatimě. V sobotu 16. září doputovala do naší katedrály sv. Klimenta. Uvítal ji zde početný zástup řeckokatolických a římskokatolických věřících. Archijerejskou liturgii ke cti Panny Marie sloužil dopoledne se svými kněžími otec biskup Ladislav. Po liturgii zasvětil a svěřil Apoštolský exarchát pod ochranu Neposkvrněného Srdce Panny Marie. Během odpoledne vyplněného modlitbami, duchovním povzbuzením a osobním ztišením měli věřící možnost osobně uctít sochu Panny Marie a dostali na památku její obrázek. Dílem Prozřetelnosti je, že se tato mimořádně milostivá událost stala v den posvěcení katedrály sv. Klimenta (16. 9. 1715).

Text modlitby zasvěcení:

„Hle, stojíme před Tebou, Matko Kristova, před tvým Neposkvrněným Srdcem a společně s celou katolickou církví se toužíme připojit k zasvěcení, které z lásky k nám učinil Tvůj Syn svému Otci: „a pro ně se zasvěcuji – řekl – aby i oni byli posvěceni v pravdě“ (Jn 17,19). Chceme se připojit k našemu Vykupiteli v tomto zasvěcení pro svět a pro lidi, které má v jeho Božském Srdci moc odpuštění a dosáhnout smíření.

Obejmi láskou Matky a služebnice Páně věřící tohoto Apoštolského exarchátu, který Ti svěřuji a zasvěcuji, plný starostí o pozemský a věčný úděl lidí všech našich národů a národností žijících na tomto území.

Moc tohoto zasvěcení překonává každé zlo, které je duch temnot schopen podnítit v lidském srdci a uskutečnit v dějinách. Víme, že každé zlo se rodí v srdci, ale také každé dobro má původ v čistém srdci. Ať Tvé Neposkvrněné Srdce nám pomáhá být vždy blíž k Nejsvětějšímu Srdci Ježíšovu.

Buď velebena nad všechny tvory, ty, služebnice Páně, která jsi v naprosté poslušnosti následovala Boží volání. Pod tvou ochranu se utíkáme, svatá Matko Boží, oroduj za nás a ochraňuj nás!“

 

 

videozáznam této slavnosti můžete shlédnout zde: https://www.youtube.com/watch?v=fNqtQEULe3U

fotografie na FB farnosti Nejsv. Trojice: https://www.facebook.com/FarnostNajsvatejsejTrojice/

 

 

 
Kněží Apoštolského exarchátu spolu s otcem biskupem Ladislavem na exercíciích v Hejnicích PDF Tisk Email

V týdnu od 5. do 10. června konali kněží apoštolského exarchátu spolu s otcem biskupem Ladislavem svoje pravidelné duchovní cvičení, stejně jako v loňském roce, v bývalém františkánském klášteře, dnes Mezinárodním centru duchovní obnovy v Hejnicích. K liturgickému slavení tak mohli opět využít zdejší poutní baziliku Navštívení Panny Marie. Exercitátorem byl kněz pražské arcidiecéze, zároveň pedagog a autor teologické literatury, P. Angelo Scarano.

 

 
Ve věku 34 let zemřel o. Dominik Girašek, administrátor ostravské řeckokatolické farnosti PDF Tisk Email

V neděli 14. května 2017 byl Pánem života a smrti povolán do nebeského domova o. Dominik Girašek, administrátor ostravské řeckokatolické farnosti.

Otec Dominik se narodil 24. 12. 1982 v Prešově na Slovensku. Na kněze byl vysvěcen 6. 10. 2012 na Svatém Kopečku u Olomouce. Zemřel 14. 5. 2017 v ostravské fakultní nemocnici. Prosíme o modlitbu za zemřelého i jeho rodinu.

S naším drahým zesnulým se rozloučíme v pátek 19. května 2017 ve 14 hodin, v bazilice Navštívení Panny Marie na Svatém Kopečku u Olomouce.

Vičnaja jemu pamjať.

S  o. Dominkem Giraškem byl v roce 2015 natočen příspěvek do Křesťanského magazínu České televize. Shlédnout jej můžete v archivu televize zde.

http://www.ceskatelevize.cz/ivysilani/1098528273-krestansky-magazin/415236100121003/obsah/393763-dominik-girasek

 

 
Pozvánka na pouť: Svatá hora 24.6.2017 PDF Tisk Email

 
Zemřel o. Zdeněk Pluhař PDF Tisk Email

 
Svěcení myra - setkání kněží ve Velkém týdnu PDF Tisk Email

I letos se při liturgii Velkého čtvrtku sešli kněží AE se svým biskupem. Otec biskup Ladislav Hučko světil myro,

které bude užíváno při vysluhování svátostí v našich farnostech. Povzbuzením pro všechny bylo jistě i připomenutí skutečnosti,

že dnes mají kněží i jejich spolupracovníci  podmínky k hlásání evangelia, jaké dlouho nebyly a nevíme, jak dlouho budou ještě trvat.

 

Další příležitost ke společnému setkání bude při duchovních cvičeních v Hejnicích na konci Velikonoční doby.

 

 
Uvedení nového kněze v Chomutově PDF Tisk Email

V neděli 13. listopadu byl při slavnostní svaté liturgii v chrámu svaté Barbory uveden nový duchovní správce farnosti v Chomutově. Jmenuje se o. Volodymir Malskyi, na kněze byl vysvěcen letos v říjnu, jeho manželka se jmenuje Halina, pochází z Ukrajiny z města Stryje (nedaleko Lvova) a teologii studoval na teologické fakultě v Olomouci. Stává se již sedmým duchovním správcem v této farnosti. Přebírá duchovní správu po o. Tomášovi Mrňávkovi, který zde působil 8 let. Obřad uvedení vedlMmons. Ph.Dr. Milan Hanuš, protosyncel apoštolského exarchátu za účasti o. Ludvíka Šťastného, děkana liberecko-chomutovského, bývalého duchovního správce spolu s věřícími.

o. Tomáš Mrňávek

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 Další > Konec >>

Strana 1 z 2
TOPlist